Olomoucké kulturní prázdniny nabízejí program pro všechny generace

Olomouc / 14. 6. 2017

Písničkář Xavier Baumaxa, muzikálové melodie v podání Yvetty Blanarovičové a Pepy Vojtka, bluesrocková kapela Blusberg, cirkus Levitare, stand-up komik Lukáš Pavlásek, ale taky koncert světoznámé punkrockové formace Billy Talent. Prostě kultura a zábava pro všechny generace. S tímto mottem i letos vznikal program Olomouckých kulturních prázdnin. Mezi koncerty, akcemi pro děti a výstavami si tak podle pořadatelů z agentury BRC Promotion vyberou fanoušci různých hudebních žánrů, komorních vystoupení, okázalejších produkcí nebo individuálních zážitků. Olomoucké kulturní prázdniny významně podpořilo Statutární město Olomouc.

Podstatnou část z celkem šestnácti akcí nich tvoří koncerty. „Snažili jsme se, aby skladba byla žánrově pestrá, ale taky prázdninově uvolněná a oddechová. Část vystoupení se uskuteční opět u Terezské brány, kde je v létě díky blízkým hospůdkám a jejich zahrádkám hodně živo. Takže muzika bude i příjemným bonusem k večernímu setkání a posezení s přáteli,“ vysvětlil Dušan Neumann z pořádající agentury BRC Promotion a upozornil, že všechny produkce u Terezské brány budou zdarma.

A kdo u barokního monumentu na Palachově náměstí vystoupí? Zahájení Olomouckých kulturních prázdnin bude mít 4. července na starosti písničkář s harmonikou Vašek Koubek a jeho výborně šlapající bigbítová kapela. V následujících týdnech se na letním pódiu objeví olomoucká bluesrocková skupina Bluesberg, litvínovský písničkář Xavier Baumaxa, populární brněnská kapela Zadáci, stand-up komik Lukáš Pavlásek a na závěr prázdnin brněnský klávesista a skladatel Roman Dragoun s kapelou His Angels.

Velké koncerty pořadatelé směřovali do areálu Korunní pevnůstky. „Doufám, že potěšíme fanoušky muzikálů společným vystoupením zpěvačky a herečky Yvetty Blanarovičové a zpěváka Kabátů Pepy Vojtka, kteří do Olomouce přijedou s jedinečným projektem The Best of Musicals. Zazní například skladby z West Side Story, The Cats, Drákuly, Hamleta nebo Angeliky,“ upozornil Pavel Vysloužil z pořadatelské agentury BRC Promotion na koncert 20. července.

Na Korunní pevnůstce se taky odehrají dvě největší akce Olomouckých kulturních prázdnin. Ve čtvrtek 17. srpna to bude koncert Stromboli, kapely založené v polovině osmdesátých let fenomenálním kytaristou Michalem Pavlíčkem. „Nahrávky Stromboli v čele s Pavlíčkem a nenapodobitelnou Bárou Basikovou patří k tomu nejlepšímu, co kdy česká rocková muzika nabídla. Jejich fúze jazzrocku, space rocku, nové vlny, ale taky metalových prvků posluchače dodnes doslova hypnotizuje,“ dodal Vysloužil.

Samotný vrchol Olomouckých kulturních prázdnin ale nastane v úterý 1. srpna. Na „pevnůstce“ se totiž při prázdninovém turné po evropských festivalech zastaví Billy Talent, světoznámá punkrocková parta z kanadského Toronta. „Olomoucké kulturní prázdniny se nesmí držet ´při zemi´. Program by měl zahrnovat taky akce, které mají potenciál přilákat do města publikum z celé republiky i ze sousedních zemí. A právě tyto parametry má koncert Billy Talent,“ vyzdvihl Neumann. Kanaďani zahrají hlavně skladby z loňského alba Afraid of Heights, které recenzenti řadí k tomu vůbec nejlepšímu, co kapela vydala. „Určitě ale dojde i na pecky, které je katapultovaly na fanouškovské výsluní v prvních letech minulého desetiletí,“ doplnil Vysloužil.

Hudební program „prázdnin“ doplní komik, moderátor, ale taky uhrančivý tanečník ze StarDance Lukáš Pavlásek, který ve čtvrtek 10. srpna vystoupí se svou stand-up comedy show Na stojáka. Na dětské publikum jsou pak zaměřené jednak dvě pohádky olomouckého divadla Tramtárie, jednak působivé, novocirkusové vystoupení žongléra, baviče a principála olomouckého Cirkusu Levitare Jana Hlavsy.

Kromě jednorázových akcí jsou součástí Olomouckých kulturních prázdnin také výstavy v galeriích Caesar a Mona Lisa na olomouckém Horním náměstí. Galerie Caesar uspořádá v červenci společnou výstavu tří významných uměleckých osobností olomouckého regionu - sochaře Otto Bébara, malíře Miroslava Koupila a fotografky Mileny Valuškové (4. 7. - 28. 7. 2017). V srpnu se pak o umělecky zpracované zážitky z New Yorku s diváky podělí fotograf Miroslav Sychra a designér Jiří Pelcl (3. 8. -31. 8. 2017). Galerie Mona Lisa už na konci června zahájí kolektivní výstavu „HYP - HYP! Víc než realita“, která po celé prázdniny doplní velkou výstavu hyperrealistické malby „Fascinace skutečností“ v Muzeu umění Olomouc.

Olomoucké kulturní prázdniny podpořilo Statutární město Olomouc částkou zhruba půl milionu korun. „Jedná se o příjemnou programovou náplň pro období, kdy je v Olomouci nejvíce turistů, ale zároveň je ve městě omezená nabídka tradičního kulturního vyžití. Je to multižánrový festival hudebních koncertů, divadla i uměleckých výstav, který si pro udržení kvality naši podporu zaslouží,“ uvedl náměstek primátora Pavel Urbášek.

TATO AKCE JE FINANČNĚ PODPOROVÁNA STATUTÁRNÍM MĚSTEM OLOMOUC A OLOMOUCKÝM KRAJEM

Partneři

 

Zde může být vaše reklama...